Příspěvek

Home Assistant: Ideální chytrá domácnost?

Co je Home Assistant, a jak s ním začít?

Home Assistant: Ideální chytrá domácnost?

Chytrou domácnost beru již v dnešní době jako takový základ, bez kterého bych se neobešel. Mezi řadou dostupných řešení pro centralizaci a automatizaci chytrých zařízení se vyjímá Home Assistant, otevřená platforma, která nabízí neuvěřitelně široké možnosti personalizace a integrací. Proč je ale právě Home Assistant ideální volbou pro vaši chytrou domácnost? 🤔

Co je vlastně Home Assistant?

Home Assistant je open-source software, který umožňuje správu a automatizaci chytrých zařízení v domácnosti. Můžete jej spustit na řadě zařízení, od Raspberry Pi až po větší servery. Nabízí podporu tisíců různých produktů a služeb, které dokáže spojit do jednoho ekosystému.

Klíčové výhody:

  • Soukromí díky open-source a hostování na svém zařízení
  • Flexibilita co se týče podpory zařízení
  • Spousta možností pro automatizace
  • Možnost si doprogramovat dodatečné funkce, karty atd.

Jak začít?

1. Výběr serveru

Nejdříve si musíme vybrat zařízení, na kterém budete náš systém provozovat. K tomuto bych doporučil jednu z těchto možností:

  • Mini PC
  • Raspberry Pi 4/5
  • Jakékoliv jiné přebytečné zařízení, co splňuje minimální požadavky.

Home Assistant jako takový není až tak náročný systém, a stačí mu opravdu málo. Výkon jako takový obecně tolik neřešíme, jde spíše o uložiště, počet jader procesoru a paměť RAM. Ke dnešnímu dni jsou to minimálně 2GB RAM, 32GB uložiště a 2vCPU. Pravděpodobně se měnit nebudou, nicméně pokud ano, tak aktuální lze nalést na stránce home-assistant.io/installation/linux.

Instalací jako takovou zde procházet nebudu, spíše bych rád objasnil obecné funkce a proč bych chytrou domácnost řešil tímto způsobem, a ne hotovým řešením typu Homekit, Homey, atp. Pro instalaci a sprovoznění jako takové přikládám videa níže - jak pro Raspberry Pi, tak Mini PC.

Home Assistant Setup Made Easy: The Ultimate Guide

No Pi? No Problem! Home Assistant on a Cheap Thin Client

2. Výběr zařízení a technologie

Systém máme, teď už jen jednotlivé zařízení. Po samotné instalaci systému máme přístupné pouze WiFi, případně bluetooth, podle toho, co dané zařízení podporuje. Jestliže toho chceme více, tak musíme dokoupit adaptéry/hub, které tu podporu přidají.

Mezi základní technologie patří tyto:

  • Wi-Fi: Jednoduchá a nejpoužívanější technologie. Hlavní mínusy mohou být zpomalení sítě, soukromí – většinou jsou založená na cloudu, což může i nemusí být vždy výhoda. Zároveň je také třeba brát v potaz menší výdrž baterie zařízení. Na druhou stranu je velké plus nezávislost na HA (pokud se nebavíme např. o ESPHome).
  • Bluetooth: Také jednoduchá, ale největším mínusem je dosah a rychlost. Pro ovládání zařízení musí být opravdu blízko, a není to vhodné. Zároveň bude pravděpodobně potřeba dodatečný dongle, pokud zařízení nemá podporu BL.
  • Zigbee / MQTT: Také dosti rozšířená a za mě i preferovaná volba. Zařízení mezi sebou tvoří tzv. mesh síť, čímž rozšiřují mezi sebou dosah. K tomuto je samozřejmě potřeba dongle, např. oficiální Skyconnect od HomeAssistant, který vlastním.
  • Z-Wave: Stejné jako Zigbee, jen komunikuje na nižší frekvenci, čímž předchází většímu rušení a tak má delší dosah. Na druhou stranu bývá dražší a v dnešní době se dává spíše přednost Zigbee.
  • Thread / Matter: Stále nová a moderní technologie, která pomalu začíná vstupovat mezi populární. Funguje na stejné frekvenci jako WiFi, akorát je oddělená a pracuje sama o sobě. Je to skvělý nápad, který ale ještě není dokonalý.

Co z toho je ale ideální, a jaké zařízení koupit?

Obrovská výhoda Home Assistanta je možnost kombinovat jednotlivé technologie, čehož bych se určitě držel. Jak jsem výše popsal, tak jsem osobně zaměřený na zigbee zařízení, s kterýma jsem spokojen. Ale také sem tam mám něco pod WiFi, protože jsem například nenašel alternativu, nebo mám vytvořené své senzory – ale v menším počtu mi to nedělá problém. Obecně bych se vyhnul hlavně Bluetooth, s kterým jsem dobré zkušenosti neměl.

Jednotlivá zařízení pak vybírám podle hodnocení, a hlavně samotné podpory v Home Assistantovi, toto už vyžaduje pečlivý research. V případě zigbee většina zařízení problém nemá, obecný seznam zařízení lze nalést např. na stránkách https://www.zigbee2mqtt.io/supported-devices/. Nicméně i spousta zařízení co zde není podporované být mohou, zatím jsem se nesetkal s ničím, co by mi nešlo napárovat. A pokud by to i tak nešlo, tak lze zažádat o přidání, a při troše štěstí se podpora přidá. Komunita je velice aktivní, a netrvá to dlouho.

3. Přispůsobení a dodatečná nastavení

Mezi klíčové výhody Home Assistanta patří také přispůsobení a možnosti komunity. Jednotlivé karty zařízení, dashboardy atd. lze plně upravovat a přispůsobit si to svým potřebám. Jednou z krásných ukázek je např. tato dashboaard od matt8707. Dash od matt

Funkce

Home Assistant jako takový nabízí spousty funkcí, jako např. oficiální a komunitní integrace, addony, možnost rozdělit domácnost do více místností, vícero dashboard pro jednotlivá zařízení / uživatele, a hlavně automatizace, které jsou na tom všem nejlepší

Integrace

Můžeme zde najít nezpočet integrací, které nám umožňují přidat naše zařízení a služby. Již oficiálních existuje hodně, ale nám to samozřejmě nestačí, proto vznikl HACS – Home Assistant Community Store, který to rozšiřuje o další integrace, která vytvořila samotná komunita. Toto přidává další možnosti úprav stylů, nové karty, podpora zařízení atd.

Addony

Jako u integrací, tak nám přidávají dodatečné funkce. Zde se nachází služby jako tunelování (zpřístupnění naší domácnosti odkudkoliv), VPN, samba pro sdílení uložiště atd.

Zony / Area

Možnost vytvořit si místnosti pro jednotlivá zařízení, a pak je např. najednou ovládat. Pak zde jsou také tzv. zony, které umožňují vytvořit si lokace různě po mapě, a přes ně vytvořit různé automatizace, např. zhasnout světla, když odejdeme z domácnosti, atd. Ukazka zon

Dashboardy

V případě, že chceme rozdělit zařízení do různých částí, tak můžeme využít dashboardy. Ty lze zpřístupnit třeba jen konkrétním uživatelům, případně zařízením. Ideální třeba pokud nechci někomu v domácnosti sdílet osobní zařízení, nebo bych chtěl zobrazovat jinak karty na telefonu, atd.

Obecné shrnutí – proč jsem tedy volil Home Assistant, a nešel do hotových řešení, která by mě vyšla levněji?

Hlavní byla flexibilita co se týče podpory zařízení. Home Assistant má stovky ne-li tisíce oficiálních integrací, které umožňují propojit různé zařízení do jedné domácnosti, čili se vyhnu nákupu několika hubů, a také se nemusím uzamykat na jednu značku / ekosystém.

Jako další důvod je samozřejmě soukromí. Vzhledem k tomu, že se jedná o open-source řešení, které si hostuju u sebe doma, tak se vyhnu jakémukoliv cloudu, kterému bych o sobě dával informace.

A poslední hlavní důvod je komunita a možnost přispůsobení čeho chci. Co neexistuje oficiálně, tak si lidi vytvořili do tzv. HACS (Home Assistant Community Store), kde se nacházi komunitou vytvořené integrace, které např. umožňují připojit více zařízení, a nebo kompletně přestylovat vzhled dashboardy.

Hotová řešení moc v oblibě nemám, protože se většinou drží svého cloudu, které má v mém případě spíše nevýhody, jak jsem již popsal. Nicméně musím říci, že dražší ekosystémy typu HomeKit a Homey mají cloud pěkně vyřešený, a pokud bych nebyl znalý v technice, tak bych s tím určitě problém neměl, jen už se bavíme o jiné finální cenovce.

Další užitečné odkazy

Níže přikládám za mě další ideální návody, dokumentace a komunity, v případě řešení nejasností.

Videa

Název Link
Kompletní příručka pro začátečníka https://www.youtube.com/watch?v=Z4gvkmJ8q48
Instalace HACS (Home Assistant Community Store) https://www.youtube.com/watch?v=0hDyVoDGFbc

Dokumentace

Název Link
Home Assistant dokumentace https://www.home-assistant.io/docs/
HACS dokumentace https://www.hacs.xyz/docs/use/

Komunity

Název Link
Náš Home Assistant CZ/SK Discord server https://haczsk.xyz/discord/
Oficiální Home Assistant Discord server https://discord.com/invite/home-assistant
GeekBoy Discord server https://discord.gg/geekboy
Tento příspěvek je licencován pod CC BY 3.0 autorem.